Lesson 1 of 0
In Progress

Targetowanie dłoni

Target ręki jest podstawowym, ale niezwykle uniwersalnym i przydatnym ćwiczeniem. Można go wykorzystać do skupiania uwagi psa, podczas przywitania z pacjentami czy przy nauce aportu. Warto wprowadzić ta umiejętność do waszego repertuaru komend i umiejętności. Na filmie zobaczysz, jak to zrobić!

Jednym z często popełnianych błędów jest zbliżanie ręki do nosa psa. Zwykle jest to niewielki ruch, a człowiek nie zdaje sobie sprawy z jego wykonania – niesiony nieświadomą chęcią pomocy psu w wykonaniu zadania. Dotykanie ręką do nosa psa znacząco spowalnia proces nauki. Niektóre psy unikają ręki zmierzającej w stronę pyska, inne spokojnie czekają, siedząc w jednym miejscu, aż przewodnik wykona całą pracę i podzieli się nagrodą 😉 Dlatego kluczowe jest kontrolowanie własnych rąk i pozwolenie psu na to, aby to on wykonał pracę.

Kolejnym ważnym etapem jest wydłużanie targetu. Na filmiku jest propozycja jak to zrobić. Upewnij się jednak, że dla was będzie to kolejny etap pracy, kiedy pies już bez wahania będzie podążał w stronę wyciągniętej ręki.

Do celów AAI warto przećwiczyć także target dłoni osoby siedzącej na krześle, trzymającej ręce na kolanach lub w innej pozycji. Jest to ciekawy dla pacjentów (i łatwy do zrozumienia dla psa) sposób przywitania, który z powodzeniem można wykorzystać podczas różnych sesji.